28
Grudzień

Teraz-taras

Piękny taras-magia detali

Magiczne miejsce, w którym czuję się zrelaksowany, spokojny i….zadowoleny. Kiedy patrzę na poniższe zdjęcie, tak właśnie się czuję…może dlatego, że to taras w naszym ogrodzie.

Odwieczny dylemat początkującego, ale dumnego posiadacza domu z ogrodem: z czego zrobić taras? Na jaki rodzaj fundamentu się zdecydować? Jakie rozwiązania zastosować i ile to kosztuje? Powiem Wam, że my również się zastanawialiśmy. Czytaliśmy. Rozmawialiśmy z użytkownikami różnych rozwiązań, specjalistami/sprzedawcami- choć ci ostatni, zawsze zachwalali wyłącznie swoje produkty ;-). Tu proponuję postępować w myśl zasady, że pośpiech wskazany jest przy łapaniu much. Zatem z czego?

Nasza lista wyboru była krótka: drewno egzotyczne lub granit. Dla mnie żaden z materiałów dostępnych na rynku, nie komponuje się z roślinnością i ogrodem tak jak deski z drewna egzotycznego. Nasz taras usytuowany jest od strony południowej, czyli bardzo nasłonecznionej, a drewno nie nagrzewa się zbyt mocno. Deski są twarde i wytrzymałe. To za sprawą ich gęstości i struktury. 

                                                                                                                                                 *Od góry : sosna, tek, wiśnia

Barwa drewna egzotycznego jest niepowtarzalna. Minimum zabiegów konserwujących, pozwala zapewnić im długowieczność oraz zazdrosne spojrzenia sąsiadów zza miedzy ;-). W kolejnym artykule szerzej o tym niezbędnym minimum. Walorem, który z pewnością docenią wszystkie Panie to cudowna kolorystyka desek, W słońcu połyskują i mienią się niczym biżuteria.

Co jeszcze wpłynęło na wybór? Samodzielny montaż. Uważam, że prawie każdy może we własnym zakresie wykonać taki taras, choć powszechnie wiadomo, że "prawie" robi różnicę ;-)

  1. Wiedza i doświadczenie
  2. Umiejętność posługiwania się narzędziami
  3. Narzędzia
  4. Chęci
  5. Dobra atmosfera w pracy( ja gdy pracuję z moim tatą, zawsze ją mam)

....................................jeżeli zabraknie pozycji nr 1 i 2…proponuję zlecić pracę specjaliście.

Nasz taras/patio o powierzchni 30m², powstał na poziomie „0” na solidnej podbudowie. Fundamentem była betonowa wylewka( beton B30) o grubości 35 cm. Uznałem, że to najlepsza z opcji, do wyboru były jeszcze stopy fundamentowe, słupy drewniane.

Narzędzia. 

Ostre brzeszczoty i tarcze pilarek w połączeniu z bardzo twardym materiałem, dają szanse na świetny efekt końcowy. Pewnie część z Was wie, że mam fioła na punkcie precyzji, detali i smaczków. Tu Wam się do czegoś przyznam: ta moja mała psychoza komplikuje mi życie w pracy, bo kiedy jestem już zmęczony i chciałbym odpuścić, przymknąć oko….nie umiem, nooo nie potrafię. Wtedy zaczynają się przepychanki z tatą. Uparty jestem wówczas jak osioł, próbuje postawić na swoim. Wiecie jak to się kończy?….tatuś ma rację. W trakcie pracy nie raz poprawiałem, docinałem, momentami rzeźbiłem niczym Wit Stwosz. Wszystko dla efektu końcowego. Takie podejście, choć uciążliwe chwilami dla otoczenia, sprawia, że wystarczy mi kilka sekund, aby stwierdzić czy coś jest wyjątkowe czy jedynie pretenduje do tego miana.

                                                            * Deski stanowiące wykończenie tarasu- zostały zacięte pod kątek 45°

Deski mocowane były do legarów za pomocą wkrętów nierdzewnych ze stali szlachetnej. Brzmi niewiarygodnie? Owszem, dla kogoś, kto chce iść na skróty lub nie szanuje swojej pracy i pieniędzy. Pamiętać trzeba, że taras wystawiony będzie na stałe działanie warunków atmosferycznych- woda, zmieniająca się temperatura, słońce.

Niezbędne jest wiertło dwustopniowe do nawiercania, aby precyzyjnie wyrównać główkę wkręta z powierzchnią deski.

                                                                                                *W ten sposób, nie czuć główki wkręta pod stopą

Jeżeli zdecydujesz się na tańsze wkręty przeznaczone do użytku wewnętrznego lub imitacje wkrętów nierdzewnych- przegrasz. Korozja- to tylko kwestia czasu, i jest tak samo pewna jak fakt, że teraz czytasz ten artykuł ;-). Po czym poznać te właściwe- po cenie oraz po oznaczeniach. Szukajcie klasy A2(II). 

Krzyżak dystansowy wyznaczający jednakową odległość tzw dylatację między deskami.

Oprócz względów wizualno-estetycznych dylatacja zapewnia lepszą wentylacji desek.  Będą też mogły pracować tzn kurczyć się i rozprężać. Zastosowałem szczelinę między deskami-5mm. Pamiętać należy oczywiście o kącie nachylenia desek. Legary czyli konstrukcyjne belki przymocowane do fundamentu, powinny być ułożone ze spadkiem( 2-3°) w kierunku od budynku w stronę ogrodu. Wówczas woda będzie swobodnie odpływać. Wiosną pokażę Wam jak zbudować taras krok po kroku na moim kanale YouTube. W kolejnym artykule powiem, jak jest z tą "żmudną" konserwacją.

                                                                                                                                                 Trzymajcie się. Cześć

UDOSTĘPNIJ
PODOBNE

Ogród

Ogród #1

Mały ogród daje duże możliwości. Choć trudno w to wielu osobom uwierzyć- tak jest. Przekonali się o tym właściciele tego ogrodu.

04 Styczeń 20210

Skarpa w ogrodzie? Jak się jej pozbyć?

Efektowny patent na zagospodarowanie skarpy.

04 Kwiecień 20190