04
Kwiecień

Skarpa w ogrodzie? Jak się jej pozbyć?

Efektowny patent na zagospodarowanie skarpy.

Przez ostatnie parę lat, udało mi się przeprowadzić, sporo metamorfoz ogrodów większych i mniejszych. Jedno je łączyło. To ludzie. Każdej z nich towarzyszyło mnóstwo emocji, oczywiście najbardziej cieszyły łzy szczęścia. 

Teraz wybierając ogród, do którego wjadę z moją Ekipą, szukam tego "czegoś". Jakiegoś wyzwania, trudności. Ostatni ogród,
w którym znalazła się taka zagwozdka, zlokalizowany jest w Krakowie. Ten szkopuł-wyzwanie to skarpa, która skutecznie utrudnia właścicielom zaaranżowanie ogrodu. Błyskawicznie powstał projekt. Budulec- podkłady kolejowe. Ekipa w komplecie i poszło.

Podkłady kolejowe- nowe. Bukowe drewno jest twarde i odporne na warunki atmosferyczne. W procesie wykorzystania na kolei, traktowane są toksycznymi substancjami, które sprawiają, że w okolicy dominującą wonią jest coś między fabryką opon a wytwórnią smaru. Nasz surowiec jest pierwszej jakości, pachnący i świeży. Wymiary 24 x 14 x 300 cm. Waga około 120 kg/szt. Nie jest lekko.
Po jednym dniu rwania, podrzutu i martwego ciągu z belkami, miałem trening z głowy.

Dostępne wyłącznie w tartakach. Znalezienie ich jest proste. Wujek Google szybciutko Wam podpowie gdzie je znajdziecie. Szukajcie też na OLX i Allegro.

Koszt naszych 43 szt to blisko 5000 pln z transportem i fakturą oczywiście. Dużo? Nie sądzę. To co można z nich stworzyć- powala
na kolana. 

Obróbka.

Tu bez profesjonalnych narzędzi nawet nie próbujcie. Marketowe narzędzia nie dadzą rady, a Wy ze złości i niemocy będziecie bliscy rezygnacji. Dlatego od razu rozważcie zaangażowanie fachowca lub profesjonalnego sprzętu.

Krótka lista niezbędnych narzędzi:

  • pilarka łańcuchowa
  • strug elektryczny
  • wiertarka
  • szlifierka
  • poziomica
  • szpadel


Nie musicie kupować takich narzędzi. Możecie je wypożyczyć, jeżeli nie jesteście zapalonymi majsterkowiczami. Koszt wypożyczenia poszczególnych narzędzi to wydatek od 30-100 pln/dobę.

Ważny jest również sam pomysł. Jeżeli nie macie wprawy, na początek zafundujcie sobie coś niezbyt skomplikowanego. Bez wiązania poprzecznego, bez piętrowania poszczególnych warstw/wieńców. Z pewnością pocięcie belek na krótsze kawałki i wkopanie ich pionowo jest łatwiejszym choć równie efektownym sposobem. Wówczas zalecałbym wykonanie palisady wijącej się niczym wąż. 

Na każdym etapie pracy należy kontrolować pion i poziom układanych elementów. Jeżeli odpuścicie tę czynność, po kilku godzinach pracy stwierdzicie, że wszystko tańczy niczym pijany zając w kapuście i trzeba to rozbierać. Warto kontrolować.

Więcej dowiecie się z filmu. Dodam tylko, że to pierwsza część mini serialu. Kolejne odcinki będą o oświetleniu i oczku wodnym. Ogród będzie kompletnym dziełem i emanacją mojej kreatywnej natury. Mój Team- spisuje się na 5+. Za tydzień kolejna część.


Trzymajcie się. 

Metamorfoza miejskiego ogrodu. odcinek 5 Skarpa cz.1
UDOSTĘPNIJ
PODOBNE

Ogród

Ogród #1

Mały ogród daje duże możliwości. Choć trudno w to wielu osobom uwierzyć- tak jest. Przekonali się o tym właściciele tego ogrodu.

04 Styczeń 20210

Przycinanie- żmudne lecz niezbędne

Czy wiecie, że to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów. A wiecie również, że to właśnie podczas tych prac w ogrodzie dochodzi najczęściej do urazów. Od razu apeluję o rozwagę i skupienie podczas prac.

05 Luty 20190