22
Styczeń

Pielęgnacja tarasu

Fiku miku na tarasiku....tak, pod warunkiem, że jest zadbany.

Tym razem garść mitów i kitów na temat pielęgnacji tarasu z drewna egzotycznego oraz krótka instrukcja jak go pielęgnować. 

Wiele osób nie decyduje się na taras z drewna egzotycznego, z obawy przed żmudną i częstą konserwacją. 

Prawda: Drewno egzotyczne właściwie konserwowane może cieszyć przez kilkadziesiąt lat. 

Fałsz: Deski egzotyczne są tak twarde, że nie trzeba za wiele przy nich robić.

Perpetum mobile i w tej materii nie istnieje. Sorry, jeżeli kogoś rozczarowałem. Na zdjęciu- deski naszego tarasu. Nieskazitelne i zdrowe. Przyznam, że nie zawsze tak wyglądały. Trzy lata temu, wyglądały jak deski szalunkowe porzucone pod płotem. Tragedia. Zapuściłem taras okropnie. Wstyd. Łudziłem się, że szlachetnie się będą starzeć. Nic z tego.


Prawda: Deski dębowe cudownie się starzeją i pokrywają niesamowitą srebrzystą patyną.

Fałsz: deski egzotyczne podlegają takim samym procesom starzenia jak gatunki rodzime.

Teraz wiem, jak niewiele trzeba, aby deski świetnie się prezentowały. Jeżeli zdarzy się i Wam lekko odpuścić\zapuścić, będziecie potrzebowali więcej czasu i sprzętu. Do usuwania charakterystycznej szarości można zastosować specjalny preparat, lecz tanio nie będzie. Na mój, zaniedbany niegdyś taras o pow. 32m2 wykorzystałem 5l preparatu za blisko 350pln. Jest alternatywa ekonomiczna: metoda bardziej inwazyjna i męcząca- szlifowanie. Szlifierki i papiery o różnych grubościach- niezbędne. Koszt papierów- 100pln.

Prawda: Warto mieć elektryczną szlifierkę do użytku domowego. Koszt około od 250-600pln( jaką wybrać? O tym niebawem)

Fałsz: Po co mi to, szybciej zrobię to ręcznie.

Kiedy już jest wyszlifowane, usunięta szara materia, zaczynamy właściwy proces konserwacji. Cały zabieg trwa 2 dni. Kiedy zastosowałem preparat do usuwania szarzyzny z desek- cudowną galaretkę nakładaną na deski, wówczas cały proces trwał trzy dni.

Prawda: Warto sprawdzić prognozę pogody- nie może padać, musi być sucho.

Fałsz: dobre preparaty dają radę w każdych warunkach.

Pielęgnacja/konserwacja= mycie + olejowanie.

Mycie. Wykonuję roztworem wody i szarego mydła. Szare mydło świetnie usuwa pleśnie, brud, posiada właściwości bakteriobójcze. Roztwór może być ciepły. Wylewam sporo roztworu na deski, szoruję jak przysłowiowy majtek na pokładzie żaglowca, potem spłukuję wodą z węża. Używam mocnej szczotki na teleskopie. Pozostawiam na 1 dzień do wyschnięcia. Stężenie mojego roztworu: 1:20( 10l wody/0,5l mydła).

Podpowiem, że do tego można zatrudnić pacholęta ;-).

Olejowanie.

Prawda: Olej najlepiej nanosić na powierzchnię desek pędzlem, lekko wcierać.

Fałsz: Dokładniej i szybciej olej nałożymy wałkiem.

Deski są suche. Ja stosuję olej przeznaczony wyłącznie do gatunków egzotycznych. Preparat/olej kupuję w specjalistycznym sklepie, co i Wam polecam. Olej świetnie się rozprowadza, nie pozostawia smug. Bardzo istotna kwestia. Pędzel do aplikacji oleju, a w zasadzie szczotka z naturalnego włosia- gęsta , miękka o szerokości zbliżonej do szerokości desek.

                                               *Pędzel/szczotka, koszt około 130 pln. Szukajcie w internetach;-)

To sprawia, że nanoszenie preparatu jest bardzo przyjemne i precyzyjne. Jeszcze jedno: zdecydowałem się na szczotkę na drążku teleskopowym, ponieważ nie trzeba oleju bardzo mocno wcierać w strukturę. Wystarczy dokładnie rozprowadzić po powierzchni nie pozostawiając nadmiaru. Taras ma 30m² powierzchni, czas olejowania 1,5h z przerwą na małą kawę. Ja nakładam jedną warstwę, ponieważ nad tarasem jest pergola/zadaszenie( o zadaszeniach też napiszę, a jakże).

Mój przepis na pielęgnację jest prosty. Patent tkwi w systematyce. Nie można dopuścić do sytuacji, w której trzeba będzie szlifować, bo wtedy jest masakra, pot i łzy;-). 

WARUNEK: każdego roku na wiosnę i jesień – wykonaj standardowe zabiegi(mycie i olejowanie). 

Choć operacja trwa 2 dni- to właściwej pracy nie ma zbyt wiele. Ktoś może teraz kręcić nosem, że to jednak jakaś robota do wykonania. To prawda, ale powiem sceptykom, że jak ktoś raz zobaczy i poczuje pod stopą taki taras- to poczuje miłość do tarasowej deski ;-).

Trzymajcie się . Cześć.

UDOSTĘPNIJ
PODOBNE

Ogród

Ogród #1

Mały ogród daje duże możliwości. Choć trudno w to wielu osobom uwierzyć- tak jest. Przekonali się o tym właściciele tego ogrodu.

04 Styczeń 20210

Skarpa w ogrodzie? Jak się jej pozbyć?

Efektowny patent na zagospodarowanie skarpy.

04 Kwiecień 20190